Rynek kosmetyków jest przeogromny, a liczba dostępnych produktów rośnie z roku na rok. Klient zostaje postawiony przed nie lada wyzwaniem, jakim jest wybór kosmetyku, który spełni jego oczekiwania. Wchodząc do drogerii można dostać niemal oczopląsu, a zatrważające ilości produktów na półkach często zniechęcają nas do analizy ich pod kątem składników i ich ilości. Kierujemy się zatem szatą graficzną produktu, ceną i jego ekspozycją. Niekiedy do zakupu przekonuje nas twarz znanej osoby, polecającej dany towar. Takie impulsywne zakupy, najczęściej okazują się niestety nietrafione i nie są tym czego potrzebuje nasza cera.
Czy to oznacza, że nie powinniśmy ufam swoim idolom?
Ładnie zapakowany produkt jest nieskuteczny, dlatego, że “nadrabia” opakowaniem?
Czy artykuł jest objęty promocją, bo się nie sprzedaje?
Oczywiście, że nie! Wszystkie powyższe aspekty mogą cechować kosmetyk najwyższej jakości. Jeśli jednak chcesz mieć gwarancję, że Twój wybór będzie właściwy, podejdź do tematu świadomie i do tych wszystkich czynników dołóż analizę składu. Sprawdzenie zawartości produktu da nam wiedzę czy obietnice producenta deklarowane na opakowaniu faktycznie są możliwe do spełnienia. Ten krok warto poprzedzić również analizą swoją cery składającą się z kilku etapów:
1. Rozpoznaj swój typ cery.
Określenie jaki typ skóry masz jest jedną kluczowych kwestii w doborze kosmetyków. Rodzaj skóry determinuje to jakich składników odżywczych powinno się jej dostarczyć.
Osoby ze skórą wrażliwą oraz trądzikową powinny być najbardziej uważne w wyborze kosmetyków, ponieważ mogą bardzo łatwo pogorszyć kondycję swojej cery. Z drugiej strony cera tłusta potrafi poradzić sobie z szerszą gamą produktów, jednak ich długotrwałe stosowanie powoduje zapchanie gruczołów łojowych i pojawienie się wyprysków.
- CERA SUCHA -matowy wygląd, silne uczucie suchości i napięcia, łuszczenie
- CERA NORMALNA – przypomina skórę dziecka, jednolity, gładki wygląd
- CERA MIESZANA – połączenie cery tłustej i suchej, przetłuszczenie w strefie T przy jednoczesnym wysuszeniu w okolicy policzków
- CERA TŁUSTA – niedoskonałości, nadprodukcja sebum, świecenie szczególnie w strefie T, rozszerzone pory
2. Określ stan swojej cery
Kolejnym ważnym punktem jest okresie stanu, inaczej kondycji cery.
- WRAŻLIWA – podatna na różnego rodzaju podrażnienia i alergie
- ODWODNIONA – szorstka, matowa, ściągnięta i/lub zaczerwieniona
- NACZYNKOWA – widocznie rozszerzone naczynka
- TRĄDZIKOWA – liczne stany zapalne i rozszerzone pory
Rozpoznanie typu i stanu cery często bywa problematycznne. Jeśli nie potrafimy określić, do której grupy przynależy nasza skóra możemy zastosować pielęgnację opartą na składnikach mocno nawilżających, regenerujących barierę hydrolipidową oraz mikrobiom skóry. Taka pielęgnacja będzie właściwa i pomocna w przypadku każdego typu cery i z pewnością pozytywnie wpłynie na jej kondycję.
3. Dobierz składnik do cery:
- CERA SUCHA – retinol, kwas hialuronowy, biofermenty, skwalan, oleje, masło shea, ceramidy, algi, kwasy AHA, trechaloza, bakuchiol, wit. E, pantenol, alantoina, gliceryna
- CERA NORMALNA – aloes, skwalan, kwas hialuronowy, biofermenty, retinol, algi
- CERA MIESZANA – niacynamid, biofermenty, kwas hialuronowy, olej z wiesiołka, olej jojoba, retinol, kwasy AHA, oczar wirginijski, szałwia lekarska, cynk
- CERA TŁUSTA – cynk, niacynamid, biofermenty, kwasy AHA, wit. C, aloes, wąkrotka azjatycka, olejek lawendowy, pokrzywa, szałwia lekarska, mniszek lekarski, skrzyp polny
4. Dobierz kosmetyk do cery:
Poznanie swojej cery i obserwacja tego co korzystnie na nią wpływa to klucz do tego by cieszyć się piękną i zdrową skóra na długi czas. Pamiętaj, że to jak dbasz o skórę dziś da rezultat jutro, ale również za kilka lat!
