Retinol to jeden z topowych składników przeciwstarzeniowych stosowanych w kosmetykach anty-aging. Na przestrzeni lat zyskał ogromną popularność i stał się jednym z najbardziej pożądanych składników w kosmetykach pielęgnacyjnych. Swoją sławę zawdzięcza wielokierunkowemu i silnemu działaniu. Ma on jednak swoje wady i ograniczenia w stosowaniu. Alternatywę stanowi roślinny odpowiednik retinolu czyli ekstrakt z drzewa rambutanu. Ma zbliżone działanie, jednak nie powoduje skutków ubocznych.
Rambutan to wiecznie zielone drzewo, które osiąga od 4 do 20 metrów wysokości. Rośnie głównie w Malezji. Indonezji i Chinach, jednak występuje także w całej Azji południowo-wschodniej. Owocuje w okresie od maja do sierpnia i może żyć nawet 100 lat.
Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym, czerwonym owocom. Ich wygląd kojarzy się z liczi lub dereniem kousa, jednak skórka tego owocu pokryta jest włoskami. Słowo “rambutan” w języku malezyjskim oznacza dosłownie “owłosiony”. W Wietnamie z kolei owoc ten określa się mianem “chom chom”, który tłumaczy się jako “niechlujne włosy”.
Owoce rambutanu mają słodki smak, z lekko kwaskowatymi nutami, przypominający najbardziej, doskonale znane nam winogorono lub śliwki.
Zrównoważony rozwój:

Ekstrakt z drzewa rambutanu stosowany w branży kosmetycznej pochodzi z odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie upraw. Dzięki analizie tysiąca próbek, naukowcy odkryli, że ekstrakt z tego drzewa (Nephelium lappaceum) wspomaga produkcję kolagenu i działa aktywująco na różne geny ludzkiej skóry. Co więcej, składniki aktywne zawarte w ziarnach i skórce owocu rambutanu mają właściwości nawilżające i pobudzające cebulki włosów. Wykorzystanie wszystkich elementów rośliny, a nie tylko owocu, powoduje, że żadna jej część się nie marnuje.
Firma BASF zajmująca się pozyskiwaniem tego składnika stworzyła Program Rambutan, który obejmuje łańcuch dostaw we współpracy z partnerami z Wietnamu. Zapewnia robotnikom ponadprzeciętne dochody i bezpieczne warunki pracy. Dzięki temu, rambutan daje korzyści konsumentom, lokalnej społeczności i przyrodzie.
Wpływ ekstraktu z drzewa rambutanu na skórę
Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, zwiększa gęstość włókien oraz poprawia ich jakość. W dodatku hamuje syntezę CCN1- białka odpowiedzialnego za degradację kolagenu. Ekstrakt z liści rambutanu, znacząco poprawia gęstość skóry i niweluje zmarszczki.
Skoncentrowana formuła nastawiona na maksymalne odmłodzenie skóry i zachowanie jej młodzieńczego blasku.
Znajdziesz w:
- Shelee Bioaktywnym Serum Naprawczo – Odmładzającym – jego regularne stosowanie zapewnia korzystne zmiany w strukturze skóry, odbudowę mikrobiomu , bariery hydrolipidowej, wygładzenie i odmłodzenie.
- Shelee Bioaktywny Krem Naprawczo – Odmładzający – stworzony z myślą o odbudowie bariery hydrolipidowej i pielęgnacji nawet najbardziej wymagającej skóry.