Komórki macierzyste to niewątpliwe odkrycie ostatnich lat. Zastosowanie ich w medycynie i kosmetyce naturalnej daje ogromne możliwości. Dzięki rozwojowi biotechnologii i licznym badaniom znajdziemy je w organicznych kremach, maskach i serach. Czym właściwie są komórki macierzyste? Jak się je pozyskuje? I co sprawia, że w ostatnim czasie tak zyskały na popularności?
Komórki macierzyste – co to takiego?
Wszystkie organizmy ludzkie, zwierzęce i roślinne składają się z komórek. Większość z nich pełni konkretne funkcje w obrębie określonej tkanki. Przykładowo komórki skóry nie są zdolne do przekształcenia się w komórki mięśnia i nie mogą pełnić przypisanym im funkcji. Zupełnie przeciwnie zachowują się komórki macierzyste (ang. stem cells), zwane inaczej komórkami pnia. Charakteryzują się one zdolnością do nieograniczonego podziału i przekształcania w innego typu komórki. Dają potencjał wzrostu i inicjują początek nowym liniom komórkowym, budującym i regenerującym organizm.
Komórki macierzyste, ze względu na zdolność różnicowania można podzielić na:
- unipotencjalne – tworzą komórkę macierzystą oraz komórkę zdolną do różnicowania się do innego typu komórek
- multipotencjalne – dzielą się na wiele komórek
- totipotencjalne – zdolne by stać się każdą komórką organizmu
- pluripotencjalne – zdolne by stać się dowolnym typem komórek somatycznych
W ludzkiej skórze dominują unipotencjalne komórki, których ilość wraz z upływem czasu systematycznie się zmniejsza. Ograniczona ilość dermalnych komórek macierzystych zaburza proces wytwarzania elastyny i kolagenu. Skutkuje to coraz słabszym potencjałem regeneracyjnym skóry i jej starzeniem. W porównaniu do skóry młodej osoby, 80-letnia osoba ma aż 50% mniej komórek macierzystych.

Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach
Zgodnie z prawem unijnym, w kosmetykach nie wolno wykorzystywać komórek macierzystych pochodzenia zwierzęcego i ludzkiego. W związku z tym stosuje się te pochodzenia roślinnego. Występują one w merystemach wierzchołkowych łodygi i bocznych korzenia – czyli w elementach rośliny, które podlegają ciągłym podziałom. W przeciwieństwie do ludzkich i zwierzęcych komórek, przez całe życie są pluripotencjalne i mogą dać początek każdej roślinnej tkance. Wszystkie części roślin (łodygi, liście, kwiaty i nasiona) powstają z komórek tkanki łącznej, znajdującej się w wierzchołkowej części łodygi.
Składową produktów kosmetycznych są komórki macierzyste z roślin namnażane w hodowlach komórkowych in vitro. Do ich uzyskania stosuje się specjalne bioreaktory, odpowiedzialne za kontrolowane warunki, wysokie ciśnienie oraz proces trawienia błony komórkowej.
Do pozyskiwania komórek macierzystych, wykorzystuje się przeróżne rośliny i owoce, które przez długi czas utrzymują swoją świeżość np. jabłka, róże alpejską, zieloną herbatę, żeń-szeń, wąkrotkę azjatycką, daktyle, winogrona czy grzyby.
Właściwości komórek macierzystych
Roślinne komórki macierzyste stanowią substytut komórek macierzystych występujących w organizmie ludzkim. Przeprowadzone, liczne badania potwierdzają ich działanie przeciwstarzeniowe, polegające na:
- stymulacji syntezy kolagenu typu I
- zabezpieczeniu komórek macierzystych przed wolnymi rodnikami
- ochronie fibroblastów przed stresem oksydacyjnym
- zwiększeniu zdolności naprawczych komórek macierzystych.
Zastosowanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste znalazły swoje zastosowanie nie tylko w kosmetologii. Są również szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej, głównie w zabiegach mających na celu odmłodzenie, ujędrnienie i pobudzenie regeneracji skóry. Należy pamiętać jednak, że komórki macierzyste podawane w iniekcjach różnią się pochodzeniem od tych występujących w kosmetykach. Izolowane są z krwi lub tkanki tłuszczowej osoby poddającej się zabiegowi, następnie podawane kaniulą w głębokie warstwy skóry.

Komórki macierzyste wąkrotki azjatyckiej
Komórki macierzyste wąkrotki azjatyckiej działają bardzo skutecznie, przenikając do głębokich warstw skóry. Zwiększają jej elastyczność i jędrność, poprawiają strukturę i przyczyniają się do zmniejszenia widoczności porów.
Zawarte w produkcie fitosterole, aminokwasy i polisacharydy nawilżają, chronią, tonizują i wzmacniają skórę.
Substancje aktywne zawarte w ekstrakcie, mają również właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i rozjaśniające skórę. Fenylopropanoidy pochodzące z komórek macierzystych, bardzo skutecznie chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: skaleczenia, rany, stres, czy promieniowanie cieplne (także UV).
Komórki macierzyste wąkrotki azjatyckiej znajdziesz w Bioaktywnym Serum Shelee, które nastowione jest na odmłodzenie i ujędrnienie skóry. Zawiera także 10% biofermentu z z malwy czarnej, aronii, szałwii lekarskiej i tarczycy bajkalskiej, ekstrakt z alg morskich i drzewa rambutanu, trójcząsteczkowy kwas hialuronowy i kompleks proYOUTH.