Co to jest bariera hydrolipidowa i jak ją odbudować? 

Czy po umyciu twarzy towarzyszy Tobie uczucie ściągnięcia i suchości skóry? Przyczyną może być zbyt ostry środek myjący, który silnie wysusza Twoją skórę. W tym przypadku rozwiązanie jest proste – wystarczy zmienić kosmetyk stosowany do oczyszczania twarzy. Co jeśli jednak uczucie to pojawia się niezależnie od zastosowanego produktu, a nawet po umyciu samą wodą? Prawdopodobnie problemem jest uszkodzona bariera hydrolipidowa skóra. Czym ona jest i jak ją odbudować dowiesz się w poniższym tekście. 

BHL – co to?

BHL – pod tym skrótem kryje się właśnie bariera hydrolipidowa, niekiedy nazywana też płaszczem lipidowym lub warstwą hydrolipidową, to zbudowana z lipidów i wody warstwa ochronna naszej skóry. 

W jej skład, w różnych proporcjach wchodzą m.in. białka strukturalne ( takie jak: kolagen, elastyna, filagryna), fosfolipidy, ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe oraz NMF. 

NMF to Naturalny Czynnik Nawilżający, który stanowi mieszaninę różnych związków rozpuszczalnych w wodzie m.in. aminokwasów, mocznika, amoniaku, kreatyniny, a także cukrów i kwasów. NMF znajduje się w warstwie rogowej naskórka i odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. 

Objawy uszkodzonej bariery hydrolipidowej

Naruszona bariera hydrolipidowa może powodować liczne dolegliwości skórne. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • suchość i odwodnienie
 • uczucie ściągnięcia naskórka
 • świąd i pieczenie
 • nadmierna reaktywność
 • skłonność do podrażnień oraz alergii
 • nierówny koloryt – szary lub żółtawy
 • nadprodukcja sebum

rytuał do cery suchej

Przyczyny zaburzonej bariery hydrolipidowej

Naruszenie płaszcza lipidowego może nastąpić w skutek niewłaściwego obchodzenia się ze skórą. Nawyki, które nie służą skórze to np.:

 • pocieranie skóry ręcznikiem lub płatkami kosmetycznymi
 • nadmierne stosowanie peelingów mechanicznych
 • codzienne stosowanie szczoteczek sonicznych
 • ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne (słońce, wiatr, mróz)
 • niewłaściwy dobór kosmetyków

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Aby przywrócić warstwę lipidową do właściwego poziomu należy przede wszystkim zrezygnować z wyżej wymienionych czynności oraz pamiętać o odpowiednim doborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Warto szukać produktów, które będą zawierały substancje nawilżające typu: kwas hialuronowy, skwalan, ceramidy, oleje czy ekstrakty roślinne. Unikać natomiast należy takich, w których składzie znajdują się substancje wysuszające skórę typu: SLS czy SLES.

Szczególnie ważny jest w tym przypadku pierwszy etap pielęgnacji czyli oczyszczanie, gdyż to właśnie tutaj skóra często zostaje potraktowana w zbyt agresywny sposób. Przykładem produktu, który idealnie sprawdzi się do mycia twarzy w przypadku zaburzonej BHL jest Pianka z bioferementem Shelee.

pianka do mycia twarzy

Uszkodzona bariera hydrolipidowa może prowadzić do szeregu problemów skórnych, takich jak suchość, wypryski, podrażnienia, a także zwiększonej skłonności do infekcji. Niezwykle istotne jest zatem by stale podtrzymywać poziom nawilżenia skóry i dbać o dostarczenie jej składników odżywczych. Pomocne będą kosmetyki z biofermentami, bogate w mikroskładniki typu: fitoskładniik i postbiotyki. Korzystnie oddziałują na mikrobiom, a co za tym idzie wzmacniają jej ogólną kondycję.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.