pielęgnacja twarzy po 50 roku życia
Retinol – co musisz o nim wiedzieć?

Retinol – co musisz o nim wiedzieć?

W ostatnim czasie zaobserwować można rosnące zainteresowanie rolą witamin w kosmetologii oraz medycynie. Ma to powiązanie z ich korzystnym oddziaływaniem na skórę oraz widoczną poprawą jej kondycji po zastosowaniu. Szczególną popularnością cieszy się witamina A, której przypisuje się właściwości przeciwstarzeniowe i regeneracyjne. Nic dziwnego, że kosmetycznym rynkiem zawładnęła pochodna tej witaminy czyli retinol.

Co to jest retinol? 

Witamina A stanowi grupę organicznych związków chemicznych czyli retinoidów. Zalicza się do nich retinal, kwas retinowy, pochodne estrowe oraz retinol. Wśród nich najwyższą aktywność wykazuje właśnie retinol, będący formą alkoholową witaminy A. Badania nad tą substancją zaczęto prowadzić już w latach 80.XX wieku. To spowodowało, że retinol jest jedną z najliczniej przebadanych substancji chemicznych wykorzystywanych w kosmetykach. Dermatolog Albert Kligman był promotorem owych badań, w których wykazał bezpośredni wpływ retinolu na proces starzenia się skóry. Wyniki badań prowadzonych przez Kligmana oraz późniejszych eksploracji były na tyle satysfakcjonujące, że witaminę A nazwano “witaminą młodości”.

bioaktywne serum

Dla kogo retinol? 

Ze względu na właściwości przeciwstarzenione retinol polecany jest osobom ze skórą dojrzałą lub chcącym zadziałać prewencyjnie przeciwzmarszczkowo. Jego regularne stosowanie pozwala cieszyć się młodym wyglądem na dłużej. Działanie typu anti-aging to jednak nie jedyna korzyść z wprowadzenia retinolu do pielęgnacji. Ma on także właściwości antyoksydacyjne – hamuje działanie wolnych rodników, wpływa na proliferację czyli różnicowanie i wzrost komórek naskórka oraz pomaga w rozjaśnieniu przebarwień. Można stwierdzić, że retinol jest substancją uniwersalną i korzystnie oddziałuje na skórę na wielu płaszczyznach. Warto jednak pamiętać, że efekty widoczne są przy regularnym i długotrwałym, najlepiej wieloletnim stosowaniu. 

Czy retinol wysusza? – Możliwe skutki uboczne. 

Stosowanie retinolu obarczone jest ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Przy nieumiejętnym stosowaniu bardzo łatwo nabawić się przesuszenia, podrażnień i nadmiernego łuszczenia się naskórka. Co gorsze, retinol w niewielkich ilościach może przedostawać się przez skórę do krwiobiegu. Wykazuje działanie teratogenne – przyczyniające się do powstawania wad rozwojowych płodu. Z tego względu kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny wstrzymać się z jego stosowaniem. Niestety przyszłe i młode mamy to nie jedyna grupa, która powinna używać retinolu ze szczególną ostrożnością. Stosowanie go niewłaściwie i w zbyt wysokich stężeniach może prowadzić do przykrych dolegliwości, dlatego zanim wprowadzimy go do codziennej pielęgnacji warto zapoznać się z kilkoma zasadami.

Jak stosować retinol ?

  1. Budowanie tolerancji – jakie stężenie retinolu wybrać?
    Retinol jest silną substancją , dlatego bardzo ważne jest by wprowadzać go stopniowo. Kurację należy zacząć od niskich stężeń np. 0,3-0,5%. W pierwszych dwóch tygodniach nie stosować częściej niż co 4-5 dni. Jest to czas, w którym obserwuje się reakcję skóry i podejmuje decyzję o dalszym wykorzystaniu składnika. Jeśli pojawi się podrażnienie, należy czasowo zaprzestać stosowania retinolu, dać skórze czas na regenerację i całkowite wygojenie. W przypadku dobrej przyswajalności składnika i wiocznych korzystnych rezultatach, po upływie dwóch tygodni można zmniejszyć odstęp pomiędzy aplikacjami produktu zawierającego retinol o jeden dzień. Przejście na wyższe stężenia może nastąpić dopiero w momencie, gdy skóra dobrze reaguje na dotychczasowe stężenie przy aplikacji nawet 5 razy w tygodniu. W niektórych przypadkach jest to proces bardzo długotrwały, a niekiedy nawet nieosiągalny. 
  2. Ochrona przeciwsłoneczna – w jakich miesiącach stosować retinol?
    Stosowanie retinolu zawsze wiąże się ze stosowaniem ochrony przed promieniowaniem UV. Bezwzględnie należy stosować krem lub serum z filtrem min. SPF 50 i pamiętać o reaplikacji w ciągu dnia. Niestety samo stosowanie ochronnego kremu może okazać się niewystarczające, dlatego kurację retinolem powinno przeprowadzać się jesienią i zimą, unikając ekspozycji na słońce. W przypadku planowanych wakacji, kosmetyk z retinolem odstawić na ok. 4 tyg wcześniej, nie rezygnując przy tym z filtrów przeciwsłonecznych.
  3. Stosowanie emolientów
    Zastosowanie retinolu to swego rodzaju szok dla skóry. W początkowej fazie zupełnie normalne jest występowanie przesuszenia, podrażnień i łuszczenia się skóry. Konieczne jest zatem równoczesne wprowadzenie kosmetyków, które będą nawilżały skórę i odbudowywały barierę hydrolipidową. Szczególnie korzystne będą kosmetyki z biofermentami, których głównym zadaniem jest regeneracja uszkodzonego mikrobiomu. 
  4. Unikanie niektórych składników –  z czym nie łączyć retinolu?
  • kwasy złuszczające (takie jak: kwas migdałowy, salicylowy, pirogronowy, glikolowy) – jak zostało wspomniane wyżej, retinol może powodować złuszczanie naskórka, dlatego stosowanie substancji przyspieszających procesy keratynizacji nie jest najlepszym pomysłem. 
  • wit.C w formie kwasu askorbinowego – ze względu na różne ph, połączenie tych składników będzie powodować wzajemną destabilizację, dlatego w przypadku kuracji łączonej, witaminę C powinno nakładać się rano, podczas gdy retinol stosuje się wieczorem
  • niacynamid – podobnie jak w przypadku wit.C, niacynamid w wysokim stężeniu będzie osłabiał działanie retinolu. Może również przyczyniać się do zwiększenia podrażnień. 

Roślinny odpowiednik retinolu 

Skutki uboczne retinolu i ogrniczenia w jego stosowaniu spowodowały, że część osób zrezygnowało z tego składnika nie chcąc narazić się na podrażnienia czy inne niedogodności. Całe szczęście, na rynku kosmetycznym dostępne są produkty, które zawierają ekstrakt z drzewa rambutanu, którego działanie przypomina działanie retinolu. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu znacząco poprawia gęstość skóry. Z tego względu, ekstrakt ten traktuje się jako roślinny odpowiednik retinolu, jednak pozbawiony jego wad. Więcej o rambutanie przeczytasz w artykule: https://shelee.pl/2022/11/08/ekstrakt-z-drzewa-rambutanu-roslinny-odpowiednik-retinolu/

kosmetyki do twarzy

Znajdziesz w: 

  • Shelee Bioaktywnym Serum Naprawczo – Odmładzającym – jego regularne stosowanie zapewnia korzystne zmiany w strukturze skóry, odbudowę mikrobiomu , bariery hydrolipidowej, wygładzenie i odmłodzenie. 
  • Shelee Bioaktywny Krem Naprawczo – Odmładzający – stworzony z myślą o odbudowie bariery hydrolipidowej i pielęgnacji nawet najbardziej wymagającej skóry.

Podobne

Płyn micelarny to produkt stworzony do demakijażu i oczyszczania skóry, który zdobył popularność dzięki swojej skuteczności i delikatności. W jego skład wchodzą micele czyli  mikroskopijne kuleczki, które przyciągają zanieczyszczenia, makijaż i nadmiar sebum.
Dynia to bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które sprawiają, że jest doskonała nie tylko dla naszego układu pokarmowego, ale także dla naszej skóry. W tym artykule przyjrzymy się właściwościom dyni na skórę..
Pozbycie się przebarwień posłonecznych może wymagać czasu i cierpliwości. Całe szczęście istnieją różne skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc w redukcji widoczności tych przebarwień

W Shelee, niezmiennie podążamy za zasadą oferowania kosmetyków o najwyższej jakości.

SKLEP

Kosmetyki do twarzy

Kosmetyki do ciała

Specjalne Zestawy

Odkryj nasze autorskie biofermenty

Skontaktuj się z nami

Baza wiedzy

Więcej informacji

Wysyłka w ciągu 24h

Dla zamówień złożonych do godziny 12:00

Bezpieczne płatności

Dzięki certyfikatowi i szyfrowaniu SSL

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 150 zł

INFORMACJE

W Shelee, niezmiennie podążamy
za zasadą oferowania kosmetyków
o najwyższej jakości.

Koszyk
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.