Cera problematyczna i trądzikowa – pielęgnacja.

Cera problematyczna i trądzikowa – pielęgnacja.

Cera problematyczna to taka, na której pojawiają się liczne niedoskonałości, trądzik, rozszerzone pory, przebarwienia, przetłuszczenie, a nawet odwodnienie. Powoduje to dyskomfort i często odbiera pewność siebie. Wiele osób borykających się z tym problemem stosuje mocny makijaż, który w ciągu dnia dodatkowo poprawia, nakładając kolejne warstwy pudru matującego. Niestety takie rozwiązanie nie sprawia, że problem znika, a jedynie się nasila. W przypadku skóry problematycznej należy szczególnie zwrócić uwagę na składy kosmetyków i odpowiednio dobrać pielęgnację.

Przyczyny powstawania cery problematycznej?

Jednym z głównych powodów powstawania niedoskonałości może być uszkodzony mikrobiom. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Obecne na skórze pożyteczne  drobnoustroje tworzą fizyczną barierę dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Niestety, gdy mikrobiom nie funkcjonuje prawidłowo nie pełni swojej roli. Wszelkie negatywne oddziaływania objawiają się rozwojem patogennych bakterii, a tym samym problemami skórnymi.

Aby zregenerować mikrobiom należy stosować kosmetyki bogate w biofermenty, fitoskładniki  i postbiotyki. Te bioaktywne komponenty produkowane przez bakterie probiotyczne w procesie fermentacji pomagają przywrócić równowagę mikrobiologiczną.  Wpływają one korzystnie na ogólną kondycję skóry, odżywiają ją, chronią przed chorobotwórczymi  bakteriami i wirusami oraz minimalizują występujące stany zapalne.

kosmetyki do twarzy

Czynniki przyczyniające się do zaburzeń równowagi mikrobiomu i powstawania cery problematycznej mogą obejmować:

  • niewłaściwą higienę
  • stosowanie źle dobranych produktów do pielęgnacji np. wysuszających lub komedogennych
  • zdzieranie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry
  • używanie szorstkich ręczników do osuszania twarzy, zbyt częste złuszczanie
  • przyjmowanie, zwłaszcza w dużych ilościach leków nadmierną ekspozycja na słońce
  • palenie papierosów
  • stres i niedobór snu
  • dietę uboga w probiotyki i substancje odżywcze

Cera problematyczna – błędy w pielęgnacji:

Kiedy obserwujemy, że nasza skóra świeci się, a na jej powierzchni pojawia się tłusta warstwa, zwana sebum, automatycznie myślimy o jej wysuszeniu. Szukamy produktów ściągających, wysuszających i dedykowanych cerze tłustej. Zdecydowanie nie powinniśmy tak robić. Skóra przesuszona produkuje jeszcze więcej sebum i tylko nasila problem. Prawidłowym wyborem jest zastosowanie kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym. Warto jednak zwrócić uwagę czy nie zawierają w swoim składzie substancji obciążających i zapychających np. komedogennych olei.  Lekki, ale bogaty krem nawilżający pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych i odtworzyć jej naturalną barierę ochronną.

Przykładem takiego kremu jest Shelee Mikrobiotyczny krem normalizująco – odżywczy. Zawiera on aż 8% biofermentu z  tarczycy bajkalskiej, kasztanowca, szałwii lekarskiej, pokrzywy i oczaru wirginijskiego.  Dzięki temu reguluje poziom sebum, działa antybakteryjnie i antygrzybicznie, zmniejsza stany zapalne skóry, silnie ją nawilża oraz przyspiesza proces regeneracji skóry.

mikrobiotyczny krem

Należy pamiętać, że skóra twarzy jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu. Problemy związane z zaburzeniami mikroflory jelitowej najczęściej widoczne są właśnie na niej. Dlatego,  do pielęgnacji skóry z tendencją do niedoskonałości, powinno podejść się holistycznie -zadbać o nią zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Materiał opracowany przez: Dominikę Olejnikkosmetologa, eksperta pielęgnacji naturalnej

Podobne

“SHE” - w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza “ona”. Dotyczy przedstawicielki płci żeńskiej. Kosmetyki Shelee są uniwersalne i mogą być stosowane bez względu na płeć, jednak tworzone są z myślą o potrzebach kobiet.
Prawidłowa pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna dla zachowania jej zdrowia i młodego wyglądu. Niestety, wiele z nas popełnia błędy pielęgnacyjne w codziennej rutynie, które mogą negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry.
Pielęgnacja miejsc intymnych powinna być niezwykle delikatna i troskliwa. Jak dbać o okolice intymne? Jakich używać kosmetyków, aby nie zachwiać ich naturalnego pH?
W Shelee, niezmiennie podążamy
za zasadą oferowania kosmetyków
o najwyższej jakości.
Koszyk
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.