3 SPOSOBY JAK POZBYĆ SIĘ ZMARSZCZEK
Problem starzenia się skóry dotyczy każdego człowieka. To nieunikniony, naturalny proces, który zależy od wielu czynników. Z biologicznego punktu widzenia następuje to już ok. 25 roku życia. To właśnie wtedy, skóra zaczyna tracić jędrność i pojawiają się pierwsze zmarszczki.
Przyczyny starzenia się skóry? – dlaczego skóra się starzeje i pojawiają się zmarszczki?
Skóra to największy organ w ciele człowieka, dlatego zmiany spowodowane upływem czasu są na niej bardzo widoczne. Dzieje się tak, ponieważ z każdym rokiem spowalniają się procesy regeneracyjne, zanikają komórki i zmniejsza się ich biologiczna aktywność. Widoczne zmiany powodują dwa rodzaje starzenia:
- Wewnątrzpochodne (inaczej endogenne) – wynikający z upływu czasu:
- wiek
- uwarunkowanie genetyczne
- zmiany hormonalne
- czynniki chorobowe
- dieta
- suplementacja
- Zewnątrzpochodne (inaczej egzogenne) – wynikające z uwarunkowań środowiska:
- zanieczyszczenia środowiska
- promieniowanie UV
- narażenie na dym papierosowy
- niewłaściwa pielęgnacja
Starzenie wewnątrzpochodne zależy od zegara biologicznego i jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Jednak, co ciekawe: przyjmuje się, że czynnik genetyczny odpowiada zaledwie w 20% za starzenie się skóry w ogólnym ujęciu. Cała reszta zależna jest od tzw. ekspozomu czyli czynników zewnętrznych, na które narażona jest skóra każdego dnia.
Jak zmienia się skóra wraz z wiekiem? Czy zmarszczki to jedyny objaw starzenia się?
Wraz z wiekiem zmienia się struktura skóry. Spada poziom najważniejszych białek – kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry, a tym samym pojawiają się zmarszczki.
W skórze młodej, włókna kolagenowe tworzą nieprzerwaną siatkę, która stanowi podporę dla skóry. Natomiast w skórze ulegającej starzeniu, kolagen zaczyna przypominać pęczki, jest nierównomiernie rozłożony i zdezorganizowany. Jego włókna stają się cieńsze, a dodatkowo dochodzi do zwiększenia aktywności kolagenazy czyli enzymu rozkładającego kolagen. Dzięki swoim właściwościom kolagen nadaje tkankom wytrzymałość na rozciąganie i uczestniczy m.in. w procesie gojenia się ran i regeneracji tkanek.
Elastyna, jako drugie najważniejsze białko, odpowiadająca za młody wygląd skóry, również ulega przekształceniu. Jej włókna dzielą się i wapnieją, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry i innych narządów wewnętrznych organizmu np. płuc.

Proces starzenia się skóry wpływa także na zawartość glikozoaminoglikanów, szczególnie kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry, a konsekwencją jego utraty są widoczne zmarszczki.
Degradacja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w połączeniu z niekorzystnym wpływem środowiska skutkuje widocznymi zmianami na skórze. Charakterystyczne objawy starzenia się skóry to m.in.:
- zmarszczki
- wysuszona skóra
- zwiększona grubość warstwy rogowej naskórka
- “skóra pergaminowa” – zanik i ścieńczenie skóry
- cieńsza warstwa hydrolipidowa
- zmiany skórne typu.: cysty łojowe, zmiany barwnikowe
- nasilenie widoczności bruzd
- utrata młodzieńczego owalu twarzy
- utrata jędrności i elastyczności
Co spowalnia proces starzenia się skóry? 3 sposoby na przedłużenie młodości
Ludzka skóra narażona jest na uszkodzenia. Zarówno mechaniczne, jak i te spowodowane niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (suche powietrze, promieniowanie UV, wiatr itp.). Na nasze szczęście, skóra to tkanka, która ma zdolność do regeneracji. Zazwyczaj zajmuje to około miesiąca, jednak wraz z wiekiem zdolności regeneracyjne maleją, a czas odnowy się wydłuża. Można ten proces przyspieszyć stosując właściwą pielęgnację i rozpatrując jej dbałość w różnych aspektach:
- Prozdrowotny styl życia – stan skóry to niemal lustro tego co dzieje się wewnątrz organizmu. Aby cieszyć się piękną i zdrową skórą należy zadbać o nią od środka.
- Pij duże ilości wody, ok. 2l dziennie
- Stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i oleje roślinne
- Dbaj o higienę pracy, zapewnij sobie odpowiednią ilość aktywności fizycznej,
odpoczynku i snu.
- Dokładne oczyszczanie– nie tylko wieczorny demakijaż, ale także poranne mycie zabrudzeń, które zebrały się na skórze podczas nocy (sebum, pot, roztocza z pościeli).
- Wybieraj łagodne środki myjące, które dodatkowo pielęgnują skórę.
- Płyn micelarny i Pianka do mycia twarzy Shelee zawierają bioferment, który regeneruje mikrobiom i poprawia nawilżenie skóry.
- Płyn micelarny i Pianka do mycia twarzy Shelee zawierają bioferment, który regeneruje mikrobiom i poprawia nawilżenie skóry.
- Pielęgnacja anty-aging – kosmetyki przeciwstarzeniowe ze składnikami nastawionymi na ujędrnianie, nawilżanie i odżywiania.
- Dla osób chcących zadziałać prewencyjnie przeciwzmarszczkowo lub zniwelować powstałe już drobne zmarszczki idealnym wyborem będzie Bioaktywny Krem Naprawczo – Odmładzający Shelee. Oparty na dobroczynnym biofermencie roślinnym sprawia, że skóra odzyskuje młodzieńczy blask i odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo zawiera unikatowy składnik ProYOUTH, który został opracowany specjalnie by zapobiegać tworzeniu zmarszczek.
Uzupełnij swoją pielęgnację o Bioaktywne Serum Shelee z ekstraktem z drzewa Rambutanu, bogatym w antyoksydanty i minerały, który stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz zwiększa gęstość ich włókien.
Materiał opracowany przez: Dominikę Olejnik –mgr kosmetologa, eksperta pielęgnacji naturalnej